null
ارزیابی روان شناختی

تست ها و آزمون های روان شناختی با تفسیری جامع برای شناخت بهتر خود

  1. خانه
  2. >
  3. خدمات ما
  4. >
  5. ارزیابی روان شناختی

درباره ارزیابی تست روانشناسی بیشتر بدانیم

در تست روانسناسی ، آزمون‌هایی با هدف تعیین ویژگی‌های هوشی و شخصیتی افراد طرح و اجرا می‌شوند. این آزمون‌ها که با مصاحبه‌های بالینی تایید می‌شوند، به منظور اندازه گیری کمی پدیده‌های روانی و ویژگی‌های فردی انجام شده ، در حیطه‌های مختلف آسیب شناسی روانی ، تحصیلی، شغلی، استخدامی، خودآگاهی، شخصیت‌شناسی، سنجش بهره ی هوشی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دکتر متین در جلساتی مستمر تا زمان حل مشکل، همراه و همگام شما خواهد بود.

انواع تست‌ روانشناسی

یکی از جذاب‌ترین عناوینی که افراد زیادی در کتاب‌های روان‌شناسی، صفحات اینترنتی یا فضای مجازی کنجکاوانه دنبال می‌کنند، راه‌ها و ابزارهایی برای خودشناسی است. پر بیراه نیست اگر ادعا کنیم که فلسفه‌ی وجودی روان‌شناسی می‌تواند پیدا کردن راهی برای خودشناسی بهتر و دقیق‌تر باشد. به عبارتی همه‌ی کتب روان‌شناسی، راه‌های درمان، ارزیابی ها و… همه مسیرهایی هستند برای رسیدن به جواب سؤال “من کیستم؟”. روان‌شناسی شاخه‌ای به اسم سنجش و اندازه‌گیری دارد که به کمک آزمون‌ها و پرسشنامه‌هایی سعی در اندازه‌گیری فاکتورهای تعیین کننده‌ی هوش و شخصیت افراد یا اختلالات روانی احتمالی آنها دارد.

در بخش سنجش و ارزیابی آکادمی دکتر متین آزمون‌های زیر در زمینه‌های شخصیت شناسی، هوش و تشخیص انجام می‌شود.

انواع تست‌ روانشناسی

‏تست MBTI:
این تست توسط مایرز و بریگز، بر اساس تئوری کارل گوستاو یونگ برای پیدا کردن تیپ شخصیتی افراد در روابط انسانی و محیط‌های کاری طراحی شده است.

‏تست NEO:
آزمون پنج عاملی شخصیت ابزاری کار آمد برای شخصیت شناسی که کاربرد بالایی در آزمون‌های استخدامی و مشاوره‌ی پیش از ازدواج دارد.

‏تست MMPI:
این تست به تشخیص و توصیه روان‌درمانگر برای بررسی اختلالات احتمالی و بررسی‌ها جنبه‌های مختلف شخصیت افراد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

‏ تست SWAP:
تست سواپ بعد از یک مصاحبه و ارزیابی کامل و جامع از مراجع، توسط روان‌شناسی که برای این کار آموزش دیده است، پر می‌شود و به همین خاطر می‌توان گفت تست سواپ یک ارزیابی کامل از وضعیت مراجع، توسط خودش و ارزیابی کامل از وضعیت مراجع، توسط درمانگر است.

تست وکسلر :
وکسلر هوش را «گنجایش فرد برای درک و فهم و فائق شدن بر محیط اطراف خویش» تعریف می‌کند و هر سه مقیاس خود را در راستای این تعریف به وجود آورده است. مقیاس وکسلر دربرگیرنده‌ی مجموعه‌ای آزمون برای ارزیابی توانایی‌های متفاوت است. در ترکیب آنها، گنجایش و توانایی هوش کلی را ارائه می‌دهد.

‏تست CSI-4 :
پرسشنامه‌ی علائم مرضی کودک، یک مقیاس درجه‌بندی رفتار نابهنجار است که برای غربال اختلال‌های رفتاری و هیجانی کودکان، شامل: کاستی توجه – بیش‌فعالی، لجبازی و نافرمانی، سلوک، اضطراب فراگیر، هراس مشخص و وحشت، وسواس فکری و عملی، استرس پس از سانحه، تیک حرکتی و صوتی، اسکیزوفرنی، افسردگی اساسی، افسرده خویی، اوتیسم، آسپرگر، هراس اجتماعی، اضطراب جدایی، دفع (بی‌اختیاری ادرار و مدفوع)، مورد استفاده‌ی متخصصان بالینی قرار می‌گیرد.

‏تست CAT :
آزمون اندریافت کودکان، یکی از تکنیک‌های فرافکن شناخته شده و رایج است که بر اساس تئوری روان‌تحلیلی ساخته شده و به منظور تشخیص وضعیت روانی و فهم چگونگی ارتباط کودکان پیش‌دبستانی و دبستانی با مهم‌ترین افراد و تمایلات آنها، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

‏تست RSIB :
جمله‌های ناتمام راتر، آزمونی نیمه ساختار یافته است که توسط جولین راتر طراحی و از جمله تکنیک‌های فرافکن است که برای درک کارها، رفتارها و احساس‌های کودک به کار می‌رود.

سؤال مهمی که اغلب از ما می‌پرسید ابن است که وقتی تعداد زیادی آزمون‌های روان‌شناسی متنوع به صورت رایگان در اینترنت هست، چه لزومی دارد برای این کار هزینه کنیم؟
در پاسخ باید گفت این آزمون‌ها با وجود اینکه یکسان طراحی شده اند و همه‌ی افراد به سؤال های یکسانی پاسخ می‌دهند اما این تفسیر و نمره گذاری آزمون توسط یک کارشناس به کمک مشاهده‌ی بالینی و مشاوره‌ی فردی است که پاسخ تست را برای هر شخص منحصر بفرد و معتبر می‌کند.

اخبار و مقالات

برای ارتباط با ما میتوانید با شماره  226652811 تماس بگیرید یا به ما ایمیل بزنید info@azarmatin.com

فهرست
به کمک نیاز دارید؟